Kas yra psichoterapija?

2011-11-25

Kas yra psichoterapija

Iš tiesų tai panašu į kelionę namo, grįžimą į savo tikruosius, sielos namus. Tokius namus turime visi, tačiau daugelis iš mūsų jau seniai ten lankėsi, ir net pamiršo, kaip ten patekti. Psichoterapija moko kaip tiksliai sugrįžti namo, kaip suprasti ir teisingai perskaityti simbolius, neaiškias užuominas, vadovautis asmenine intuicija. Vėliau, keičiantis, išmokti pastebėti, atpažinti, įvardinti bei suvokti ir tikslingai panaudoti dalykus, apie kurių egzistavimą anksčiau gal būt visai nežinojome arba nujautėme neaiškiai. Šia prasme psichoterapija yra kažkuo panaši į archeologiją ar detektyvą. Psichoterapeutas keliauja kartu, atsilikdamas tik vienu žingsniu. Jis padeda atrasti kur padėti žemėlapiai ir kompasas. Taip pat padeda pasiekti namus ir nusistatyti galutinį konkretų, gyvenimišką tikslą kurio norima pasiekti tolimesnėmis bendromis pastangomis.
Apie psichines problemas galima galvoti kaip apie tam tikrą sielos kūrybinių jėgų rezultatą, kurį matome paviršiuje – tam tikrą nuorodą, ženklą, simbolį ar stenogramą kuriuos mūsų siela tarsi sukuria svarbių įvykių pasėkoje ir kuriais bando „kalbėti“ mūsų protui, tokiu būdu bandydama perteikti akivaizdžiai labai svarbią informaciją. Ir kas kartą su nauju pacientu tenka mokytis šios sielos kalbos iš naujo, nes kiekviename mūsų slypi unikali būtybė, turinti savitą pasaulio supratimą. Kuomet imame gerbti savo sielos pastangas ir išmokstame su ja susikalbėti, jai nebereikia mums signalizuoti simptomų pagalba ir gali stiprėti sveikosios mūsų sielos dalys. Taigi, šiuo požiūriu psichoterapija panaši į nežinomos kalbos mokymąsi ar lingvisitką, o tam reikia paskirti pakankamai ir laiko ir jėgų.

Dauguma šiuolaikinės psichoterapijos krypčių remiasi psichoanalizės teorija. Psichoanalizės pradininkas yra austrų gydytojas Z. Freudas (1856-1939), kuris pirmasis pastebėjo, kad žmogaus patyrimas ir reagavimas į aplinką vyksta ir sąmoningai, ir nesąmoningai, t. y. tam tikrus dalykus mes „pamirštame“ arba „išstumiame“ už sąmoningo suvokimo ribų. Tiesiog mums taip tuo metu lengviau su jais išgyventi. Tačiau ilgainiui šie dalykai gali sukelti nemalonias būsenas ir/ar sutrikimus. Dirbant kartu su psichoterapeutu vyksta laipsniškas įsisąmoninimas to, kas buvo išstumta, ir tokiu būdu sąlygojamas sveikimo procesas ir simptomų nykimas.

Gyd. psichoterapeutė Agnė Kirvaitienė.
Email: info@psichoterapijoscentras.lt
Mob. Tel.: +370 688 42222